Psychická odolnost
Odolnost člověka (Hošek, 1999) nepochybně závisí na konfiguraci jeho osobnostních rysů. V historii psychologie existuje mnoho pokusů o interpretaci této skutečnosti. Už v minulém století se objevil voluntarismus, který zdůrazňoval sílu vůle, jako rozhodující vlastnost člověka. Jako „duchovní mohutnost“, která rozhoduje mimo jiné i o odolnosti člověka v zátěži. Základní tezí bylo, že člověk silou vůle vyřeší vše, závisí jen na míře chtění. Později se ukázalo, že věci nejsou tak jednoduše přímočaré, rozhoduje i emocionalita, kdy velká snaha může naopak zapříčinit pokles výkonu. V rámci hlubinné psychologie postuloval S. Freud sílu ega, jako rozhodující vlastnost, zajišťující odolnost člověka cestou egodefenzivních mechanismů (represe, regrese, vytěsnění, odčinění, introjekce, introspekce, izolace). Pokračovatelé přidali další mechanismy a dodnes je tento přístup v klinické psychologii nosný, protože vysvětluje vnitřní obranu člověka v zátěži. Odolnost člověka závislá na míře, do jaké má věci pod kontrolou. Když cítí, že je závislý na někom jiném, bude jeho odolnost mnohem nižší, než když se cítí původcem svého jednání.
Tuhost osobnosti - pojetí vzniklo a začalo se prosazovat na konci sedmdesátých let. Dominantní konfigurace tří osobnostních rysů a jejich charakteristiky
Kontrola, tj. uvědomovaná vlastní schopnost řídit chod dění v souvislosti se svou osobou a osobními potížemi. Souvisí to se sebedůvěrou člověka, že může ovlivnit průběh zátěžových situací. Protipólem je postoj manipulovaného člověka, který je ovládán mechanismem naučené bezmocnosti, snášející „rány osudu“.
Závazek, tj. postoj odpovědné zaujatosti, cílově zaměřená životní orientace, odevzdanost, oddanost a osobní angažovanost. Lidé s touto dispozicí mají tendenci plně se věnovat tomu, co dělají, co považují za hodnotné a smysluplné. Dobře chápou účel svého snažení i v zátěžových situacích. Protipól této dimenze je pocit odcizení. Spočívá v nevykrystalizování hodnotové orientace, je spojen s nerozhodností, s nedůvěrou k lidem a z toho pramenícím pesimismem.