Usměrňování psychických stavu
Usměrňování psychických stavů a schopnost autoregulace
Mentální a emocionální stres vede k únavě organismu. Aby byl hráč na stresové situace dobře připraven, musí se naučit dobře regenerovat nejen své fyzické síly, ale také mentální a emocionální. Loehr říká ”stres nám dává impuls k růstu, čas odpočinku je doba, kdy se zlepšujeme”. Jestliže se hráč nenaučí po stresové situaci regenerovat, jeho schopnost soustředit se na příští výkon se zhoršuje. V důsledku větší svalové tenze je náchylnější ke zranění, narušuje se vnitrosvalová koordinace a výkon klesá.
Anticipační tenze nebo-li tréma, jako předstartovní stav, je zvláštní psychologický problém. V této přípravné fázi před výkonem zvyšuje aktivační úroveň a tím mobilizuje energetické i mentální síly. Problém nastane, když aktivace stoupne nadměrně a působí na výkon negativně (křečovitost pohybů...). Dalším problémovým účinkem je nelibost prožívaných pocitů a zaobírání se představou, že při zápase hráč selže. Zařazujeme plánování výkonnosti, upřesnění vnímání vlastní formy, regulace míry odpovědnosti, používání různých slovních formulek, magických talismanů, doplňkových činností a relaxačních metod.
Pro plánování výkonnosti je nejdůležitější osobní ztotožnění hráče se zvoleným postupem, vedoucím k dosažení krátkodobých i dlouhodobých cílů. Takový hráč je lépe motivován k překonávání všech překážek. Je ochoten se obětovat a zvládat stresy.
Upřesnění vnímání vlastní formy je nezbytné před každým utkáním. Pokles formy vede k nežádoucím výkyvům napětí hráče a její zvyšování navozuje optimální vyladění napětí.
Regulace míry odpovědnosti pomáhá upravit psychické napětí těsně před utkáním. Někdy dochází ke krátkodobému poklesu formy v důsledku velkého tlaku na hráče. Jde o rozpor mezi skutečnou výkonností a přehnaným očekáváním okolí. Řešením je snížení požadavků kladených na hráče, snížení jeho aspirační úrovně. Takto osvobozený hráč reaguje zvýšením své výkonnosti, je schopen opět dosáhnout svého maxima.
Někdy je naopak potřeba zvýšit odpovědnost hráče. Jsou to hráči s nízkou tréninkovou morálkou, jejichž soustředění je rozptýlené z důvodů mnoha jiných zájmů. Zvýšení požadavků na takového hráče povede k optimalizaci předzávodního napětí.
Slovními formulkami se často vyjadřují emoce. Hráči se tak zbavují napětí. Snaží se dosáhnout úroveň nabuzení, ve kterém podává nejlepší výkon. Tato úroveň je velmi individuální. Obsah těchto slovních projevů je potřeba usměrňovat výchovou. Je nutné dodržovat společenské normy a uvědomovat si, že svými projevy ovlivňujeme mimo jiné i chování malých dětí. Formulky pomáhají k optimalizaci napětí. Obzvláště v krizových momentech utkání se hráči často povzbuzují heslovitými příkazy “bojuj”, “pojď”, “musíš”… . Někteří hráči používají slovní prostředky k provokování soupeře. Jde však o porušování etiky hry.
Důležité jsou také slovní prostředky, které používá trenér. Síla informace, tak, aby ji hráč přijal, je důležitá nejen svým obsahem a způsobem sdělení, ale také načasováním.
Talismany jsou zprávou o touze po ochraně, po štěstí, zároveň však o jisté míře skromnosti, která způsobí, že hráč nespoléhá jen na sebe. Často jsou to předměty, které dostali od svých blízkých, aktivují tak symbolicky citové pouto. Takový náboj motivuje k lepším výkonům.
Doplňkové činnosti oživují jednotvárnost tréninkového procesu. Jsou to doplňkové sporty, návštěva kina, divadla, četba knih…
Cesta k harmonii vede přes kompenzaci fyzických a psychických stresů dostatečnou mírou odpočinku. Chvíle strávené mimo tréninkový režim jsou velmi důležité. Programově dobře strukturovaná průprava produkuje pouze takovou zátěž, která nutí tělo adaptovat se pozitivní cestou. K maximálnímu výkonu se můžeme propracovat díky využití všech možných tvůrčích mentálních schopností.